A diótörő - karácsonyi varázslat
Zene, tánc és mese egy estén
A Pannon Filharmonikusok, a Pécsi Balett és a Bóbita Bábszínház hagyományteremtő céllal állította színpadra a nagy klasszikust, A diótörőt a felemelő atmoszférájú pécsi Kodály Központban. Pjotr Iljics Csajkovszkij A diótörő című remekműve a világ balettszínpadainak állandó és megunhatatlan darabja, mely nem csak Pécs, hanem a régió, az ide érkező vendégek közkedvelt karácsonyt megelőző családi programja 2021 óta. A mű szimbólumrendszere minden korszak gyermekei számára érzékletes módon jeleníti meg azt, hogy a gyermeki fantázia szabadon szárnyaló, színes és kalandos. Ezt az alkotók a produkció címével is hangsúlyozzák:
A diótörő – karácsonyi varázslat
Zene, tánc és mese egy estén
És hogy még izgalmasabb legyen ez a vállalkozás, Czéh Dániel bábművész az előadás tevőleges résztvevőjeként van jelen a produkcióban: a kezében lévő Diótörő bábbal segíti a nézőket.
Ez a mű a zeneszerző utolsó balettje, egyben utolsó színpadi műve. A diótörő előadásain generációk nőttek fel, és kerültek közelebb a zenéhez és a tánchoz. A mű szimbólumrendszere minden korszak gyermekei számára érzékletes módon jeleníti meg azt, hogy a gyermeki fantázia szabadon szárnyaló, színes és kalandos. A történet alapjául E. T. A. Hoffmann Diótörő és az egérkirály című meséje szolgált. A történet szerint karácsony éjszakáján kezdődik a jó Diótörő és a gonosz Egérkirály háborúja, és Marika váratlanul a csata kellős közepébe pottyan. Diótörő – akinek valódi kilétét a mese végéig homály fedi – bátorságának és jó szívének köszönhetően legyőzi a gonosz Egérkirályt, s ezzel önmagáról is elhárítja a rontást. Marikát csodálatos utazásra viszi a játékok országába, ahol a bűvös képzelet uralkodik.
Előadásunk nem kíván aktualizálni, hiszen A diótörőnek pont a varázslatos karácsonyi álom a lényege.
A produkció a Pannon Filharmonikusok, a Pécsi Balett és a Bóbita Bábszínház koprodukciójában, a KIM és az NKA támogatásával valósult meg.
Az előadás időtartama: kb. 95 perc két részben, egy szünettel