1100 éve Európában, 20 éve az Unióban
JEGYEK: https://www.jegy.hu/program/tanc-terpecsi-balett-carmen-165305/1176281
JEGYÁR: 500 Ft
A Tánc-tér programsorozat részeként megtekinthetik a Pécsi Művészeti Gimnázium Táncművészeti Képzés hallgatóinak előadásában a KARÖLTVE elnevezésű közös tánckoreográfiát, amelyet a magyar táncszakma kiemelkedő alkotói, Bozsik Yvette, Juronics Tamás, Topolánszky Tamás, Velekei László és Vincze Balázs álmodtak meg. A performansz zenei alapját a Grammy-díjas Deep Forest világzenei formáció és Sebestyén Márta, Kossuth- és Liszt Ferenc-díjas magyar népdalénekes közös dala, a Marta’s song adja. A közös koreográfia hidat képezve, szimbolikusan összeköti a programsorozat helyszíneit, Magyarországot és az Európai Uniót, az alkotókat és a tánckedvelőket, miközben bemutatja a tánc valódi felszabadító élményét, nemzetünk egységét és a táncművészetben rejlő lehetőségek végtelenségét.
A közös koreográfia megálmodására öt olyan koreográfust kért fel a Nemzeti Táncszínház, akik a hazai kulturális életben kiemelkedő minőséget képviselnek:
Bozsik Yvette, Kossuth-, Harangozó Gyula-, Lábán Rudolf-, és Imre Zoltán-díjas táncművész, koreográfus, érdemes művész, a Bozsik Yvette Társulat vezetője
Juronics Tamás, Kossuth-díjas táncművész, koreográfus, színházi rendező, érdemes művész, a Szegedi Kortárs Balett művészeti vezetője
Topolánszky Tamás, Harangozó Gyula-díjas táncművész, koreográfus, érdemes művész, a GG Tánc Eger vezetője
Velekei László, Harangozó Gyula – díjas táncművész, koreográfus, érdemes művész, a Győri Balett igazgatója
Vincze Balázs, Harangozó Gyula-, Imre Zoltán- és Seregi László-díjas táncművész, koreográfus, érdemes művész, a Pécsi Balett Magyar Arany Érdemkereszt kitüntetéssel elismert művészeti vezetője.
Ezt követi társulatunk világjáró, szenvedélyes CARMEN előadása.
"Carmen a szabadság szimbóluma. Története az olthatatlan vad szerelem drámája.
Carmen története, a karakterek szélsőséges érzelmi világa és Bizet muzsikája nagyon erős és ihletadó. Számomra a fő inspirációt a történet és a zene éles váltásai adják. Közel áll hozzám a karakterek kiszámíthatatlansága, hirtelensége, mely érzelmi túlfűtöttségükből fakad. Hogy lehet egy idilli nyugalmi állapotból egy pillanat alatt az őrület határára kerülni? Hogy veheti át a hatalmat a szenvedély a racionalitás felett, honnan jön az az őserő, ami tragédiába sodor, és miért nem lehet ellene küzdeni? Hol a határ szerelem, szenvedély és birtoklási vágy között? A szenvedélyes szerelem alapvetően eszement állapot? Carmen érzékiségét megjeleníteni, érzelmeinek vad hullámzását táncban megfogalmazni nagyszerű lehetőség. Véleményem szerint ennél nagyobb kihívás Don José összetett karakterének, jellemváltozásának életre hívása az alkotó, illetve megformálása a táncos számára. Számomra ő a központi figura, az övé az igazi dráma. Az egyszerű és becsületes, tiszta szívű férfit kifordítja önmagából a Carmen iránt érzett őrült szerelem. Vágya legyőzi a benne lakozó erényt, míg végül eszét vesztve a legnagyobb bűnt követi el: elveszi Carmen életét, ha már az övé nem lehet. Don José lelki tusája szenvedélyes férfidráma. Ezt kívánom megjeleníteni a színpadon."
Zeneszerző: G. Bizet - R. Scsedrin, Riederauer Richárd
Dramaturg: Uhrik Teodóra Kossuth-díjas, Böhm György Jászai-díjas
Díszlet- és jelmeztervező: Molnár Zsuzsa
A koreográfus asszisztense: Czebe Tünde Harangozó-díjas
Próbavezető: Molnár Zsolt Harangozó-díjas
Rendező-koreográfus: Vincze Balázs Harangozó-díjas Érdemes művész
Táncolják:
Carmen: Karin Iwata
Don José: Szabó Márton
Escamillo: José Blasco Pastor
Micaela: Kócsy Mónika
Zuniga: Matola Dávid
valamint Horváth Réka Annamária, Katona Dóra, Pintér Rebeka, Rónaki Nina,
Balogh Csongor, Domján Kristóf, Molnár Zsolt Harangozó-díjas, Szendrői Bence, Tuboly Szilárd, Varga Máté
A program a Kulturális és Innovációs Minisztérium és a Nemzeti Kulturális Alap támogatásával, az 1100 éve Európában, 20 éve az Unióban programsorozat keretében jött létre.
További információ az eseménysorozatról: www.kultura.hu/mimagyarok
Az előadás a Nemzeti Táncszínház szervezésében valósul meg.
Fotó: Rajnai Richárd, Borbás Betti